Oddziały Przygotowania Wojskowego - XIV Liceum Ogólnokształcące w Lublinie

2 klasy wojskowe – Oddziały Przygotowania Wojskowego

Oddziały Przygotowania Wojskowego: 1A, 1B

• Edukacja wojskowa prowadzona jest przez Oficerów i Podoficerów Wojska Polskiego w oparciu o infrastrukturę wojskową.
  • Organizujemy obozy kondycyjno-wojskowe z elementami samoobrony, wspinaczki, taktyki, survivalu i technik linowych.
  • Szkolenie obejmuje: elementy musztry wojskowej i regulaminów, pierwszej pomocy przedmedycznej i medycyny pola walki, technik interwencyjnych, taktyki lekkiej piechoty, łączności, terenoznawstwa, rozpoznania oraz pracę na broni palnej.
  • Uczniowie odbywają regularne treningi strzeleckie, z użyciem różnego typu broni palnej na strzelnicach o urozmaiconej charakterystyce.
  • Podczas zajęć uczniowie korzystają ze szkolnej strzelnicy wirtualnej z możliwością wykorzystania scenariuszy strzelań tarczowych, statycznych i dynamicznych; jest to jeden z najnowocześniejszych systemów w Polsce wykorzystywany także przez służby mundurowe wielu państw. Ponadto szkoła dysponuje strzelnicą pneumatyczną, salą sztuk walki oraz bogatą bazą sprzętu szkoleniowego.
  • Dodatkowe zajęcia z języka angielskiego w wojskowości (STANAG 6001) dla zainteresowanych uczniów.

Planowane jest przekształcenie klas wojskowych w Oddziały Przygotowania Wojskowego realizujące program szkolenia Ministerstwa Obrony Narodowej. Dla kandydatów w ramach rekrutacji przewidziany jest test sprawności fizycznej.

Absolwenci Szkoły mogą liczyć na:

• odbycie skróconej służby przygotowawczej, kończącej się złożeniem przysięgi wojskowej i przeniesieniem do rezerwy;
  • pierwszeństwo w trakcie naboru do WOT oraz innych rodzajów służby wojskowej;
  • przyjęcie na studia wojskowe na preferencyjnych warunkach (dodatkowe punkty podczas procesu rekrutacji);
  • konsultacje przedstawicieli Wojskowego Centrum Rekrutacji w zakresie możliwości przyjęcia do służby wojskowej;
  • możliwość odbycia w trakcie nauki certyfikowanych szkoleń.

Wielu uczniów naszego Liceum jest żołnierzami 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

WAŻNE!

Klasy Ia i Ib są Oddziałami Przygotowania Wojskowego. W przypadku wyboru jednej lub więcej z wymienionych klas wniosek o przyjęcie do szkoły należy złożyć w dniach od 20.05 do 14.06.2024 do godz. 15:00. Do Oddziałów Przygotowania Wojskowego obowiązuje próba sprawności fizycznej, która odbędzie się w terminie od 15.06 do 24.06 (szczegóły zostaną podane na stronie szkoły)